Instagram, TikTok ve Twiter, OGUsers Hackerlarına Karşı Güçlerini Birleştirdi

Instagram, TikTok ve Twiter, OGUsers hackerlarına karşı iş birliği yapıyor. Apple, Uber, Jeff Bezos, Elon Musk ve Barack Obama’nın hesaplarını ele geçiren Twitter’daki meşhur Bitcoin hackinin arkasında OGUsers var.

Çıkardıkları özelliklerle sürekli birbirlerini kopyalayan sosyal ağlar, platformlarının güvenliği için birleşti. Instagram şimdi de; hackleme operasyonları kapsamında çalınan hesapları platformunda engelledi. Instagram bu konuda harekete geçen tek sosyal ağ değil. Twitter ve TikTok da aynı hackerların eline geçen hesaplara karşı işlem başlattı.

Hesaplar nasıl çalınıyor? OGUsers nedir? 

Instagram’ın açıkladığına göre hesapları çalan hackerlar OGUsers topluluğuna mensup. Bu nedenle OGUsers forumuna üye yüzlerce hesap, platformdan kaldırıldı.

Bir Facebook yetkilisi konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bugün, OGUsers forumunun üyelerine bağlı yüzlerce hesabı platformumuzdan kaldırıyoruz. Instagram topluluğunu taciz ediyor, gasp ediyor ve zarar veriyorlar. Instagram kullanıcı adlarından kar etmelerini zorlaştırmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz

Bilmeyenler için OGUsers’ın bir hacker forumu olduğunu söyleyelim. Bu web sitesinde hackerlar, kullanıcıların hesaplarını ele geçirme konusunda birbirine yardımcı oluyor ve çalınan kullanıcı adları satılıyor. Forumda SIM Takası (SIM Swapping) gibi dolandırıcılık modellerinin püf noktalarının paylaşıldığını görebilirsiniz. SIM Takası yöntemini kullanan hackerlar, sosyal ağlar üzerinden bilgilerinize erişerek, e-posta veya SMS ile sahte mesajlar veya bağlantı linkleri gönderiyor.

Hackerlar, kullanıcıdan topladığı verileri kullanarak, bir telekom sağlayıcı ile görüşüyor ve kullanıcının numarasının taşınmasını istiyor. Taşınma hizmeti ise yeni hacklerin kapısını açıyor. Bu sayede kişisel verilerin tamımına erişen hackerlar, bu adımdan sonra hedef aldıkları insanların hemen hemen bütün hesaplarını ele geçirmek için “Şifremi unuttum” ve SMS ile sıfırlama gibi yöntemleri kullanıyor.

Twitter’daki Elon Musk ve Barack Obama Bitcoin hackinin ardında OGUsers var

Kullanıcı adlarının on binlerce dolara satıldığı platformda, SIM Takası’nın yanı sıra oltalama, çevrimiçi taciz ve görüntülerinizi illegal şekilde elde ederek şantaj yapma tekniklerinden faydalanılıyor.  

OGUsers, geçtiğimiz aylarda Apple, Elon Musk ve Barack Obama hesaplarının hacklenmesinde de etkin rol oynamıştı. Hackerların bu sayede bitcoin dolandırıcılığı yaptığını hatırlatalım. Bu hackerlar, genellikle 18 yaşın altında gençler oluyor.  Gençleri, hesap çalma ve şantaj ile kandıran topluluk, onları da başkalarını hacklemeye zorluyor. Hatırlarsanız Bitcoin hackinin arkasında da 17 yaşındaki Graham Ivan Clark vardı. Kısacası Clark; suçlu olduğu kadar benzer bir hackin de mağduru olabilir. 

Sosyal ağların aldığı önlemler

TikTok, Twitter ve Instagram’ın kullanıcı güvenliğini sağlamak adına OGUsers topluluğuna karşı birlikte hareket ettiği konuşuluyor. Üç sosyal ağ devinin, güvenlik kapsamında nasıl bir organizasyon yapısı izlediği ise henüz bilinmiyor. TikTok’un açıklaması ise sosyal ağların iş birliğini doğruluyor. 

Konular

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya yazınız

İlgili Mesajlar

Reklam

Son Gönderiler

Google Ads Ajansı ile Google Ads-Reklam Danışmanlığı

Google Ads Ajansı, Google Ads ve reklam danışmanlığı hizmetini verirken Google reklam araçlarını kullanarak işletmelerin online reklamlarını optimize etmeye ve daha etkili hale getirmeye...

Dijital Pazarlama Ajansı Ve Dijital Pazarlama Paketleri

Dijital pazarlama ajansı Adapte Dijital dijital olan tüm araçları kullanma ve müşterileri adına sunma becerisine sahiptir. Dijitale hakimiyeti ve becerisiyle işletmelere kolay uyum sağlamada yardımcı olmaktadır....

Alan Adı ve Hosting Yenileme İçin Uygun Çözümler

Kur dalgalanması hayatın her alanına yansıyor. Hosting hizmeti sunan şirketler doların etkisiyle yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalıyor. Örneğin, yurt dışı merkezli sitelerde .istanbul, .LLC ve .co gibi uzantılar 120 ila 400 TL arasında farklılık...

En son haberlerle güncel kalmak ister misiniz?

Sizden haber almak isteriz! Lütfen bilgilerinizi doldurun ve sizinle iletişim halinde olalım. Bu kadar basit!