E-Ticarette Müşteri İlişkileri Nasıl Olmalı

Müşteri ilişkileri yönetimi ifadesinin kısaltılması olarak kullanılan CRM, daha iyi ilişkiler kurmak ve yönetmek için kullanılan teknolojilere verilen isimdir. Müşterilerinizin bilgilerini depolayan bir teknoloji olan CRM, memnuniyetini maksimum düzeyde tutmak için verilere önem verilmesi gerektiğini hatırlatmaktadır. Kısacası bir strateji olarak tanımlanan Müşteri Yönetimi beklentiyi anlama, önceden tahmin ve kontrol etme gibi aşamaları içerir. İstatiksel ve stratejik olarak incelenen CRM, kurulan ilişkilerin tamamı olarak adlandırılabilir.

Müşteriler hakkında detaylı bilgiler edinmek, iletişime geçerken büyük avantajlar getirir. Müşterilerinizin marka sadakatini arttırarak, potansiyel müşterilerinizin yaklaşımlarını da kalıcı hale getirebilirsiniz.

E-Ticaret dünyasında hayatta kalabilmek, güncel olmak ve başarılı bir gelişim sağlamak için müşteri yönetimi önem taşımaktadır. Müşteri verilerine ulaşarak, konum bilgileri, iletişim adresleri, beklentileri ya da alışveriş davranışları bu konuda işinize yarayacaktır.

Elde edilen veriler ve gözlemlerle yeni satış stratejileri yaratabilmeniz daha kolay olacak ve pazarlamanızı yönetebileceksiniz.

E-Ticarette Müşteri Memnuniyeti Nasıl Sağlanır?

Hem mevcut potansiyel müşterileri anlamak sorunlarını çözmek ve bir güven köprüsü oluşturmak için iletişimi sağlıklı bir şekilde kurmak önemlidir. Kalıcı ve herkes tarafından uygulanacak prosedürler oluşturmak E-Ticaret kanalınız için iyi olacaktır. Herkes müşterilerle aynı çerçeve içerisinde konuşmalıdır, bu farklı departmanlar arasında yaşanacak problemlere karşı da çözüm olabilir.

Markanız için müşteri memnuniyetinin nasıl sağlanacağı konusunda etkili bir çizgi oluşturmalısınız.

Müşterilerinizi iyi tanımak ilişkileriniz açısından büyük önem taşır. Hedef kitleniz hakkında; cinsiyet, yaş, öğrenim ve durumu  hakkında bilgilere sahip olmalısınız.

Empati kurmayı denemelisiniz ve müşterilerinize marka olarak güven vermeyi kesinlikle önemsemelisiniz.

Müşteri destek sistemlerinizin yeterli olması gerekir. Herhangi bir problem yaşandığında halledebilmelisiniz.

Düzenli olarak E-Ticaret sitenizden alışveriş yapan müşterilere kampanya ve promosyonlar tanımlamalısınız.

Geri bildirimlere önem vermeniz gerekir. Web sitenizde bulunan iletişim formu bu yüzden önemlidir.

E-Ticarette Müşteri Kazanımı & Yönetimi

Platformlarda tüketici bilgilerini yönetilmek ve gözlemlemek sürecin parçasıdır. E-Ticaret platformunuz ne olursa olsun yeni müşteriler, daha fazla verimlilik ve daha net bilgi için müşteri yönetimi gerekir.

Müşterilerin tıklama oranları, maillere olan ilgisi, en çok tercih ettiği ürünleri takip ederek müşteriye özel kişiselleştirilmiş deneyimler sağlayabilirsiniz. Böylece mevcut müşterilerinizle ilişkinizi yürütürken yeni müşterilerle bağı kolayca kurabilirsiniz.

Konular

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya yazınız

İlgili Mesajlar

Reklam

Son Gönderiler

MOOV’un %75’ini Getir Satın Alınıyor

Garenta’nın araç paylaşım platformu MOOV’un %75’ini Getir satın alıyor. KAP’ta yer alan bilgiye göre Çelik Motor A.Ş.’nin %75’ini Getir’e satışına yönelik sağlanan bağlayıcı olmayan...

Whatsapp CEO’suna Göre Apple’ın Yeni Çocuk Güvenliği Sakıncalı Olabilir

WhatsApp CEO’su Will Cathcart, Apple’ın yeni çocuk güvenliği araçlarının kötü olabileceğini düşünenlerden. Cathcart, gizliliği ihlal ettiği gerekçesiyle bu planlardan endişe duyduğunu dile getirdi. Geçtiğimiz hafta,...

Profesyonel-Kurumsal Web Sitesi Tasarımı Fiyatları

Web siteniz ile potansiyel müşterilerinizin, ürün satın almaya ya da alışveriş için fikir edinmeye karar verdikleri anlarda sizinle karşılaşmasını kolaylaştıran tasarımlar yaptırın. Adapte Dijital bunun için hazır ve...

En son haberlerle güncel kalmak ister misiniz?

Sizden haber almak isteriz! Lütfen bilgilerinizi doldurun ve sizinle iletişim halinde olalım. Bu kadar basit!